Ana Sayfa > Dini Yazılar, İslami Sohbet > Kunut Duaları Fazileti ve Anlamları

Kunut Duaları Fazileti ve Anlamları

İslamioda.com okurları için Kunut Dualarının Faziletini, okunuşu ve anlamlarını yayınlacağız. İnşallah okur ve ezberleriz, İslami sohbet odalarımızda dini sohbetlerimiz mevcuttur. Okuyalım ve bilgilerimiz hakkında fikir alışverişinde bulunarak bilmediklerimizi de öğrenelim.

Hz Muhammed’in akşam namazını kıldığı sırada üçüncü rekâtta inen Kunut Duaları, onun kendinden geçmiş ellerinin çözülmesine yardımcı oldu. Hz Peygamber bu duaların indiği sırada ellerinin kaldırarak tekbir ettiği rivayet edilmektedir. Vitir namazının 3.rekatında okunan Kunut Dualarının faziletleri ise şöyledir:

Hz Peygamber vitir namazının vakti ve faziletleri hakkında şöyle buyurur; Allah size bir namazı ziyade kıldı ki, o namaz sizin hakkınızda kırmızı tüylü develerden daha hayırlıdır. İşte bu sözüyle vitir namazlarını hayırlı etmiştir. Bu namazı yatsı zamanı ile şafağın artışı arasında müjdelemiştir. Ayrıca bu namazın en kıymetli dünya malından daha hayırlı olduğu da bilinmektedir.

Yatsı namazından sonra kılınan vitir namazının son rekâtında yapılan duaya Kunut duaları adı verilmektedir. Kelime anlamı olarak ibadet, kıyam ve dua anlamlarına gelmekte ve fıkıh terimlerinde ise taatte bulunmak, herhangi bir şerden kurtulmak ve dua etmek anlamında kullanılmaktadır.

Vitir namazında kunut, yani bu duayı okumak ve tekbirinin almak vaciptir. İmam-ı Azama göre bu şekildedir. İmameyn’e göre ise bunlar sünnet kabul edilmiştir.

Kunut duaları, diğer namazlarda bulunmaz. Farklı bir duruma geçişi belirtmek üzere, vitir namazının üçüncü rekâtında kunut tekbiri alınmaktadır. Direk bu duaları okumaya geçmek, namazdaki sıradanlığı sürdürmek anlamına gelir.

ALLAHUMME İNNA NESTEİNUKE

Allahumme inna nesteinuke ve nestağfiruke ve nestehdik. Ve nu’minu bike ve netubu ileyk. Ve netevekkelu aleyke ve nusni aleykel-hayra kullehu neşkuruke ve lâ nekfuruke ve nahleu ve netruku men yefcuruk.

Allahım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile överiz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkar etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkar eden ve sana karşı geleni bırakırız.

ALLAHUMME İYYAKE NA’BUDU

Allahumme iyyake na’budu ve leke nusalli ve nescudu ve ileyke nes’a ve nahfidu nercû rahmeteke ve nahşa azabeke inne azabeke bilkuffari mulhik.

Allahım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kafirlere ve inançsızlara ulaşır.

Etiketler: , ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

islamioda.com – dini sohbet, islami sohbet, islami radyo, islami sohbet sitesi – Kunut Duaları Fazileti ve Anlamları