Ana Sayfa > Dini Yazılar, İslami Sohbet, Mobil sohbet, Muhabbet Siteleri, Sohbet Odaları > Berat Kandiliniz Mubarek Olsun

Berat Kandiliniz Mubarek Olsun

Öncelikle İslamioda.com ailesi ,olarak bütün Müslüman aleminin Berat kandilini kutlar, günahlarından kurtuluşa ermelerini dileriz. Bu gece bol bol Kur’an okuyalım, namaz kılalım, tevbe istiğfarda bulunalım, İnşallah affedilenlerden oluruz. (AMİN)
Berat kelimesinin aslı Berâettir. Beraat sözlükte, bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak demektir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.
Bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin çok sevabı ve feyzi vardır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur: Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (şaban ayının on dördüncü günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.  (Ibn Mâce)Ayrıca, Berat gecesi, Kuran-ı Kerimin Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildigi gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

Etiketler: , , ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

islamioda.com – dini sohbet, islami sohbet, islami radyo, islami sohbet sitesi – Berat Kandiliniz Mubarek Olsun