Ana Sayfa > Dini Yazılar, İslami Sohbet, Mobil sohbet, Muhabbet Siteleri, Sohbet Odaları > Allahumme Salli Barik Duaları ve Anlamları

Allahumme Salli Barik Duaları ve Anlamları

Saygıdeğer İslamioda.com ziyaretcilerimiz Peygamber Efendimizin Mubarek ismi anıldığı zaman Salatu Selam getirmeyi ihmal etmeyelim. Peygamber Efendimiz Hadisi şeriflerinde Ümmetimden biri bana salavat getirdiği zaman bende ona bizzat mukabelede bulunurum. Kıyamet günü bana en yakın olan, bana en çok salavat getirendir. İsmim anıldığında bana salavat getirmeyen kimse insanların en cimrisidir. O halde cimri olmayalım ve Peygamber Efendimize yakın olalım.

Peygamber efendimizi salatu selam getirmek ona ümmet olmanın gereğidir. Salatu selam getirmek Efendimizi unutmamak ve onu kendimizden haberdar etmektir. Salatu selam getirmek Allah katındaki en yüksek makamı ona istemektir. Salatu selam getirmek onun şefaatini kendimize helal kılmaktır. Salatu selam getirmek Allah’ın rahmetini kazanmaktır.
İnsanlığın iftihar tablosu ve Kainatın oluşumunun bir mayası olan Efendimizin mubarek ismi anıldığı zaman ona salatu selam getirelim.

İlmi enaniyetinden veya söz israfı olur diye ona salavat getirmeye tenezzül etmeyen vefasız, zavallı, gafil ve hayırsız insanlardan olmayalım. Hutbemi bir ayeti kerimenin meali ile bitirmek istiyorum. Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salat ediyorlar. Ey iman edenler! Sizde ona salat edin, selam edin. (Ahzap-56)

Esselatu vesselamu aleyke ya Rasulallah
Esselatu vesselamu aleyke ya habiballah
Esselatu vesselamu aleyke ya Seyyidel evveline vel ahirin

Vesselamun alel murselin,
Velhamdu lillahi Rabbil alemin

Farzların, vitir namazının ve müekked sünnetlerin son oturuşlarında, gayri müekked sünnetler ile diğer nafile namazların da her oturuşunda tehıyyattan sonra Hz. Peygamber’e ve aline salavat getirmek sünnettir.

ALLAHUMME SALLİ DUASI
Allahümme salli ala Muhammedin ve ala âli Muhammed. Kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid.

ALLAHUMME SALLİ DUASI (ANLAMI)
Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle, şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

ALLAHUMME BARİK DUASI
Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barakte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

ALLAHUMME BARİK DUASI (ANLAMI)
Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

Etiketler: , ,

Yorumlar (1 Yorum)

    Emeğinize sağlık güzel bir dua teşekkür ederiz paylaşımınız için…

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

islamioda.com – dini sohbet, islami sohbet, islami radyo, islami sohbet sitesi – Allahumme Salli Barik Duaları ve Anlamları